Spółka w Wielkiej Brytanii
Pomimo Brexitu spółka LTD w Wielkiej Brytanii (a najczęściej z siedzibą w Anglii) cieszy się wciąż dużą popularnością wśród zagranicznych inwestorów. Sami chwalimy sobie przede wszystkim szybkość rejestracji spółki LTD w tym kraju i przejrzyste przepisy. Coraz częściej nasi klienci kierują do nas zapytania o to, jak Brexit wpłynie na ich firmę w UK. Odpowiedź ta niestety do tej pory nie jest jednoznaczna. Poniżej przedstawiamy główne cechy, jakie posiada spółka LTD w Anglii oraz potencjalny wpływ Brexitu na możliwość prowadzenia firmy w UK.
Rejestracja spółki w Wielkiej Brytanii
Brytyjski system prawny wyróżnia dwa rodzaje spółek- spółki Private Companies (LTD) oraz Public Companies (PLC). Porównując oba te podmioty do polskich realiów, brytyjska spółka LTD stanowi odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast spółki PLC to odpowiednik spółek akcyjnych z możliwością wejścia z akcjami tej spółki na giełdę.
Rejestracja spółki LTD w Anglii to przede wszystkim szybkość i łatwość całej procedury, którą można przeprowadzić online. W przypadku prawidłowo złożonego wniosku oraz kompletności dokumentacji rejestracja spółki w UK może potrwać od 24 godzin do 2 roboczych dni. Podobnie zmiany w rejestrze Companies House (odpowiednik naszego KRS-u) przeprowadza się równie sprawnie, a co najważniejsze- zmiany dokonane online pojawiają się w rejestrze nawet po kilku minutach od ich wprowadzenia do rejestru. Brytyjski rejestr spółek wyróżnia dwa rodzaje sprawozdań tj. confirmation statement (dotyczący zmian w spółce) oraz accounts (czyli odpowiednik sprawozdania finansowego). Opłata sądowa za złożenie confirmation statement wynosi 13 £ w przypadku złożenia wniosku online (zaś 40 £ w przypadku wniosku złożonego tradycyjnie, czyli w wersji papierowej i wysłany pocztą). Sprawozdanie accounts jest natomiast zwolnione z opłaty sądowej.
Dyrektorem spółki w UK może być osoba nieposiadająca obywatelstwa brytyjskiego i nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Spółka w Anglii, podobnie jak w Polsce może być jednoosobowa i może (ale nie musi) posiadać sekretarza, którego dane również ujawniane są w rejestrze. Minimalny kapitał zakładowy spółki LTD to 1 £. Nie ma większych przeciwskazań, by spółka w UK posiadała tzw. wirtualną siedzibę, co może okazać się bardzo dobrą opcją na start. Dlaczego na start? Jeśli jesteś zainteresowany otwarciem konta bankowego dla spółki w Anglii to ze swojej strony rekomendujemy znalezienie stałej siedziby dla spółki. Brytyjskie banki wymagają w tym względzie potwierdzenia wynajmu siedziby oraz w większości przypadków potwierdzenie adresu domowego Dyrektora spółki LTD Jeśli zależy Ci jednak na prowadzeniu działalności w UK poprzez wirtualną siedzibę to ze swoje strony polecamy przyjrzenie się takim usługom płatniczym jak TransferWise czy Monese, będące alternatywą dla tradycyjnych banków.
Ujawnienie beneficjentów rzeczywistych spółek LTD nastąpiło w UK o wiele wcześniej niż w Polsce. W rejestrze Companies House już od 30 czerwca 2016 r. spółki muszą ujawniać osoby posiadające faktyczną kontrolę nad spółką w Anglii tzw. Persons with the significant control. Za takie osoby uważa się osoby, które posiadają ponad 25 % udziałów lub głosów na zebraniu wspólników spółki w UK, mają prawo do powołania lub odwołania członków organów spółki lub inne znaczące prawa w spółce.
System podatkowy w Anglii
Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w Wielkiej Brytanii wynosi 19 %. W Wielkiej Brytanii wyróżniamy 3 stawki VAT, tj. standardowa stawka, która plasuje się na wysokości 20 %, stawka zredukowana 5 % oraz stawka 0 %.
Jesteś zainteresowany rejestracją spółki w UK? Skontaktuj się z naszym prawnikiem
Brexit a spółka w Wielkiej Brytanii
Przypomnijmy, że Wielka Brytania jest w trakcie okresu przejściowego, a jej wyjście z Unii Europejskiej nastąpiło bez porozumienia, czyli w trybie tzw. no deal. Do końca 2020 r. strony mają prowadzić negocjacje w zakresie wypracowania wzajemnych warunków handlowych. Choć premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnia, że okres przejściowy nie zostanie przedłużony, to jednak brytyjski rynek przedsiębiorców powinien być gotowy na taką ewentualność, z uwagi co najmniej na fakt, że negocjacje zawieszone były na pewien czas w związku z epidemią COVID-19.
Czego przedsiębiorcy mogliby się spodziewać po Brexicie?
Na wstępie uspokajamy – zmianie nie powinna ulec możliwość zakładania spółek w UK przez nierezydentów i pełnienia przez nich funkcji Dyrektora spółki LTD, gdyż tę możliwość regulują przepisy krajowe Wielkiej Brytanii, a nie unijne. W tym zatem przedmiocie zagraniczni inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą.
Brexit z pewnością odbije się na gospodarce i kontaktach zagranicznych w tym zakresie. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawach handlowych to Wielka Brytania będzie traktowana tak, jak kraje spoza UE. Co za tym idzie, brytyjscy przedsiębiorcy i zagraniczni inwestorzy będą musieli liczyć się z powrotem ceł, akcyzy i deklaracji celnej. Zmiany dotkną zatem przede wszystkim sfery importu i eksportu towarów i usług jak również ograniczeń w transporcie niektórych towarów. Brytyjski rząd deklaruje, że o wynegocjowanych warunkach będzie na bieżąco informował przedsiębiorców.
Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku premier Boris Johnson deklarował również możliwość ewentualnej zmiany systemie podatkowym, a przede wszystkim obniżenia stawki podatku CIT. Celem takiego posunięcia miałoby być otwarcie Wielkiej Brytanii na zagranicznych inwestorów, przede wszystkim tych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Oczywiście obniżenie CIT z pewnością odbiłoby się pozytywnie również na polskich inwestorach, jednakże na chwilę obecną nie ma żadnego potwierdzenia obniżki podatków na Wyspach, zatem pozostaje uzbroić się w cierpliwość.
Autor: Ewelina Jasion
Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami
Przeczytaj także:
Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.
Podwyższenie kapitału zakładowego w sp z o.o.
Spółka w Delaware – główne cechy, zalety i system podatkowy