Spółka w Wielkiej Brytanii, Brexit a spółka w UK - Lawbox Firm

Spółka w Wielkiej Brytanii

 Kategoria: Aktualności, SPÓŁKI ZAGRANICZNE
Spis treści
Spis treści [hide]

Pomimo Brexitu spółka LTD w Wielkiej Brytanii (a najczęściej z siedzibą w Anglii) cieszy się wciąż dużą popularnością wśród zagranicznych inwestorów. Sami chwalimy sobie przede wszystkim szybkość rejestracji spółki LTD w tym kraju i przejrzyste przepisy. Coraz częściej nasi klienci kierują do nas zapytania o to, jak Brexit wpłynie na ich firmę w UK. Odpowiedź ta niestety do tej pory nie jest jednoznaczna. Poniżej przedstawiamy główne cechy, jakie posiada spółka LTD w Anglii oraz potencjalny wpływ Brexitu na możliwość prowadzenia firmy w UK.

Rejestracja spółki w Wielkiej Brytanii

Brytyjski system prawny wyróżnia dwa rodzaje spółek- spółki Private Companies (LTD) oraz Public Companies (PLC). Porównując oba te podmioty do polskich realiów, brytyjska spółka LTD stanowi odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast spółki PLC to odpowiednik spółek akcyjnych z możliwością wejścia z akcjami tej spółki na giełdę. 

Rejestracja spółki LTD w Anglii to przede wszystkim szybkość i łatwość całej procedury, którą można przeprowadzić online. W przypadku prawidłowo złożonego wniosku oraz kompletności dokumentacji rejestracja spółki w UK może potrwać od 24 godzin do 2 roboczych dni. Podobnie zmiany w rejestrze Companies House (odpowiednik naszego KRS-u) przeprowadza się równie sprawnie, a co najważniejsze- zmiany dokonane online pojawiają się w rejestrze nawet po kilku minutach od ich wprowadzenia do rejestru. Brytyjski rejestr spółek wyróżnia dwa rodzaje sprawozdań tj. confirmation statement (dotyczący zmian w spółce) oraz accounts (czyli odpowiednik sprawozdania finansowego). Opłata sądowa za złożenie confirmation statement wynosi 13 £ w przypadku złożenia wniosku online (zaś 40 £ w przypadku wniosku złożonego tradycyjnie, czyli w wersji papierowej i wysłany pocztą). Sprawozdanie accounts jest natomiast zwolnione z opłaty sądowej.

Dyrektorem spółki w UK może być osoba nieposiadająca obywatelstwa brytyjskiego i nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Spółka w Anglii, podobnie jak w Polsce może być jednoosobowa i może (ale nie musi) posiadać sekretarza, którego dane również ujawniane są w rejestrze. Minimalny kapitał zakładowy spółki LTD to 1 £. Nie ma większych przeciwskazań, by spółka w UK posiadała tzw. wirtualną siedzibę, co może okazać się bardzo dobrą opcją na start. Dlaczego na start? Jeśli jesteś zainteresowany otwarciem konta bankowego dla spółki  w Anglii to ze swojej strony rekomendujemy znalezienie stałej siedziby dla spółki. Brytyjskie banki wymagają w tym względzie potwierdzenia wynajmu siedziby oraz w większości przypadków potwierdzenie adresu domowego Dyrektora spółki LTD Jeśli zależy Ci jednak na prowadzeniu działalności w UK poprzez wirtualną siedzibę to ze swoje strony polecamy przyjrzenie się takim usługom płatniczym jak TransferWise czy Monese, będące alternatywą dla tradycyjnych banków.

Ujawnienie beneficjentów rzeczywistych spółek LTD nastąpiło w UK o wiele wcześniej niż w Polsce. W rejestrze Companies House już od 30 czerwca 2016 r. spółki muszą ujawniać osoby posiadające faktyczną kontrolę nad spółką w Anglii tzw. Persons with the significant control. Za takie osoby uważa się osoby, które posiadają ponad 25 % udziałów lub głosów na zebraniu wspólników spółki w UK, mają prawo do powołania lub odwołania członków organów spółki lub inne znaczące prawa w spółce.

System podatkowy w Anglii

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w Wielkiej Brytanii wynosi 19 %.  W Wielkiej Brytanii wyróżniamy 3 stawki VAT, tj. standardowa stawka, która plasuje się na wysokości 20 %, stawka zredukowana 5 % oraz stawka 0 %.

Jesteś zainteresowany rejestracją spółki w UK? Skontaktuj się z naszym prawnikiem

Brexit a spółka w Wielkiej Brytanii

Przypomnijmy, że Wielka Brytania jest w trakcie okresu przejściowego, a jej wyjście z Unii Europejskiej nastąpiło bez porozumienia, czyli w trybie tzw. no deal. Do końca 2020 r. strony mają prowadzić negocjacje w zakresie wypracowania wzajemnych warunków handlowych. Choć premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapewnia, że okres przejściowy nie zostanie przedłużony, to jednak brytyjski rynek przedsiębiorców powinien być gotowy na taką ewentualność, z  uwagi co najmniej na fakt, że negocjacje zawieszone były na pewien czas w związku z epidemią COVID-19.

Czego przedsiębiorcy mogliby się spodziewać po Brexicie?

Na wstępie uspokajamy – zmianie nie powinna ulec możliwość zakładania spółek w UK przez nierezydentów i pełnienia przez nich funkcji Dyrektora spółki LTD, gdyż tę możliwość regulują przepisy krajowe Wielkiej Brytanii, a nie unijne. W tym zatem przedmiocie zagraniczni inwestorzy mogą odetchnąć z ulgą.

Brexit z pewnością odbije się na gospodarce i kontaktach zagranicznych w tym zakresie. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawach handlowych to Wielka Brytania będzie traktowana tak, jak kraje spoza UE. Co za tym idzie, brytyjscy przedsiębiorcy i zagraniczni inwestorzy będą musieli liczyć się z powrotem ceł, akcyzy i deklaracji celnej. Zmiany dotkną zatem przede wszystkim sfery importu i eksportu towarów i usług jak również ograniczeń w transporcie niektórych towarów. Brytyjski rząd deklaruje, że o wynegocjowanych warunkach będzie na bieżąco informował przedsiębiorców.

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku premier Boris Johnson deklarował również możliwość ewentualnej zmiany  systemie podatkowym, a  przede wszystkim obniżenia stawki podatku CIT. Celem takiego posunięcia miałoby być otwarcie Wielkiej Brytanii na zagranicznych inwestorów, przede wszystkim tych ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Oczywiście obniżenie CIT z pewnością odbiłoby się pozytywnie również na polskich inwestorach, jednakże na chwilę obecną nie ma żadnego potwierdzenia obniżki podatków na Wyspach, zatem pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Autor: Ewelina Jasion

Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami 

                                                                                                                                    

Przeczytaj także:

Zakładanie spółek za granicą

Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.

Podwyższenie kapitału zakładowego w sp z o.o.

Spółka w Delaware – główne cechy, zalety i system podatkowy

Ostatnie wpisy
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Zacznij pisać plus Enter, by wyszukać

Umowy handlowe - LawBoxFirm