Spółka na Malcie-korzyści podatkowe
Spółka na Malcie? Jak sobie z nią poradzić? Rezydentura na Malcie oraz koszty założenia firmy na Malcie? Od kilku lat Malta cieszy się dużą popularnością w zakresie otwierania w tym kraju spółek przez europejskich przedsiębiorców, wyprzedzając tym samym popularny wcześniej Cypr. Malta, choć to niewielki kraj wyspiarski uważany jest za jeden z najlepszych rajów podatkowych. Pokrótce postaramy się omówić charakterystykę i możliwości płynące z otwarcia firmy w tym kraju.
Spółka na Malcie – system podatkowy
Na pierwszy rzut oka system podatkowy Malty może wydawać się skomplikowany. Ten, kto spojrzy tylko na podstawową stawkę CIT sięgającą 35 % może być zaskoczony. Jednak system ten oferuje wiele możliwości redukcji, a nawet wyeliminowania tego podatku. Dzięki systemowi zwrotu podatku
w stosunku do firm zagranicznych, wysokość zwrotu oferowana jest w takiej wysokości (6/7), że końcowy poziom opodatkowania może wynieść zaledwie 5 %. System podatkowy Malty nie przewiduje również podatku od dywidendy z tytułu ich wypłaty. Standardowa stawka VAT wynosi z kolei 18 %, a obniżona 7 %, 5 % oraz 0 %.
Malta offshore – warunki założenia spółki LTD na Malcie
W celu założenia najpopularniejszej spółki LTD, czyli odpowiednika polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółka musi posiadać siedzibę na Malcie, co najmniej jednego dyrektora, jednego wspólnika oraz sekretarza. Co ważne, osoby te nie muszą być rezydentami Maltańskimi. Wiele firm oferuje również usługi tzw. wirtualnego biura, dzięki czemu można odbierać pocztę skierowaną do spółki bez konieczności najmu/zakupu lokalu. Podobnie oferowane są usługi tzw. nominowanego dyrektora w przypadku, kiedy nie chcemy, aby nasze dane ujawniane były w maltańskim rejestrze spółek. Minimalny kapitał zakładowy spółki to kwota ok. 1165 EURO.
Firma na Malcie – brak opodatkowania dochodów powstałych poza Maltą? To możliwe!
Dla przedsiębiorców chcących przenieść centrum swoich interesów życiowych na Maltę, kraj ten przygotował również szereg korzyści. Przede wszystkim mowa tutaj o braku opodatkowania dochodów, które powstały poza Maltą, po warunkiem, że nie otrzymano ich na terytorium Malty. Podobnie sprawa ma się w stosunku do zysków kapitałowych uzyskanych poza Maltą. W celu zmiany rezydencji beneficjent rzeczywisty powinien przebywać w tym kraju powyżej 183 dni w ciągu roku, wykazać samodzielność finansową oraz posiadać adres na Malcie.
Spółka na Malcie dla coraz większej liczby przedsiębiorców jest korzystna pod względem wykorzystania spółki na Malcie w modelu z użyciem podmiotu polskiego, a co za tym idzie, nie przenoszącym interesu poza granice RP. Jednym z takich modeli, a przy okazji najczęściej wybieranym jest spółka komandytowa, w której komplementariuszem jest maltańska spółka LTD. Konstrukcja ta pozwala zredukować podatek dochodowy nawet do stawki 0 %.
Jak widać Malta to nie tylko raj dla turystów, ale również i przyjazne miejsce dla przedsiębiorców pragnących ekspansję na nowy rynek i rozwój swojego biznesu.
W każdym przypadku po rejestracji spółki za granicą – na życzenie naszych Klientów – zapewniamy stałą obsługę prawną spółki już po jej zarejestrowaniu. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą bądź masz dodatkowe pytania- zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Świadczymy usługi w zakresie rejestracji spółek na Malcie, ale również w innych krajach. Dodatkowo pomagamy w wyborze odpowiedniego modelu prowadzenia działalności gospodarczej. Każdorazowo we współpracy z naszymi doradcami podatkowymi przygotowujemy kompleksowe rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych Klientów.