Unieważnienie znaku towarowego

 Kategoria: ZNAKI TOWAROWE/PRAWO AUTORSKIE
Spis treści
Spis treści [hide]

Jako kancelaria prawna zarejestrowaliśmy już rzeszę znaków towarowych na całym świecie. Rejestracja znaku towarowego daje ochronę przed używaniem tego lub podobnego znaku przez inny podmiot. Prawo daje możliwości wniesienia sprzeciwu w przypadku, kiedy ktoś próbuje zastrzec podobny znak w tej samej lub podobnej klasie towarów lub usług. Co jednak w przypadku, kiedy nie zdążyliśmy wnieść w terminie sprzeciwu? Albo nasz znak w ogóle nie jest zarejestrowany? Z pomocą przychodzi nam procedura unieważnienia znaku towarowego, którą po krótce opiszemy na przykładzie polskiego prawa.

Podstawy wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy

Zgodnie z art. 129 (1) ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej (dalej: ustawa) nie udziela się prawa ochronnego na oznaczenie, które m.in. zostało zgłoszone w złej wierze, z kolei zgodnie z art. 164 ustawy wniosek o unieważnienie znaku towarowego może zostać złożony w w przypadku istnienia wcześniejszego prawa, o którym mowa w art. 132 (1) ust. 1-3 ustawy. Dwa wspomniane wyżej artykuły są podstawą do stwierdzenia nieważności znaku towarowego w opisanych sytuacjach: kiedy nie zgłosiliśmy w ogóle swojego znaku towarowego w Urzędzie Patentowym oraz kiedy mamy już prawo ochronne, spóźniliśmy się ze zgłoszeniem sprzeciwu, a nasz znak jest identyczny lub podobny do znaku towarowego, który uzyskał prawo po naszym znaku.

Prawo pierwszeństwa, rejestracja a wcześniejszy znak towarowy

Zacznijmy od sytuacji, kiedy mamy pierwszeństwo zgłoszenia, ale nie udało nam się wnieść sprzeciwu w terminie. O procedurze sprzeciwu pisaliśmy tutaj i jak wskazywaliśmy, okres sprzeciwowy jest nieprzywracalny, a co za tym idzie nie mamy możliwości wniesienia wniosku o przywrócenie tego terminu. W pierwszej kolejności, zanim zostanie wszczęte postępowanie o unieważnienie prawa ochronnego, upewnijmy się, że nasz znak towarowy jest rzeczywiście identyczny lub podobny do późniejszego znaku towarowego i został zarejestrowany w tej samej klasie towarów i usług (lub podobnej), co finalnie prowadzić może do ryzyka wprowadzenia odbiorców w błąd. Podstawy są tutaj zatem podobne do postępowania w sprawie sprzeciwu. Warto w tym miejscu skorzystać z usług radcy prawnego, adwokata lub rzecznika patentowego, którzy posiadają doświadczenie w rejestracji znaków towarowych.
Aby złożyć wniosek na podstawie wcześniejszego prawa do znaku musimy być uprawnionym do znaku wcześniejszego, czyli jego właścicielem ujawnionym w rejestrze. Co ważne, taki wniosek powinien być złożony w ciągu 5 lat od daty uzyskania prawa ochronnego przez naszego konkurenta. Sytuacja, kiedy przez 5 lat wiedzieliśmy o takim znaku i nie sprzeciwialiśmy się temu daje podstawę do oddalenia naszego wniosku. Nasz wniosek może zostać również oddalony m.in. w sytuacji, kiedy znak przeciwnika nabrał, w następstwie jego używania, charakteru odróżniającego w zwykłych warunkach obrotu, bądź kiedy wnieśliśmy sprzeciw, ale został on prawomocnie oddalony, a wniosek opieramy na tych samych podstawach prawnych.

Zła wiara zgłaszającego – jaka procedura przed Urzędem Patentowym?

Drugim z opisanych przypadków, który coraz częściej pojawia się w praktyce jest kwestia wygaśnięcia prawa ochronnego na podstawie dokonania zgłoszenia w złej wierze. Co ciekawe, tę podstawę możemy powoływać zarówno jeszcze przez zarejestrowaniem znaku towarowego przeciwnika w ramach tzw. powiadomienia Urzędu Patentowego oraz w ramach wniosku o stwierdzenie nieważności znaku towarowego, kiedy znak konkurenta uzyskał już ochronę prawną. Tutaj nie musimy posiadać zarejestrowanego znaku towarowego, bo wniosek o wygaśnięcie znaku zgłoszonego w złej wierze może zgłosić każdy. Dowodzenie jednak na tej podstawie jest bardziej skomplikowane. Oprócz udowodnienia, że nasz znak towarowy jest identyczny bądź podobny musimy wykazać złą wiarę przeciwnika, a definicji złej wiary na próżno szukać w jakiekolwiek ustawie.
Odwołując się do ogólnych pojęć złą wiarę należy badać w szerokim, dopuszczalnym i uzasadnionym okolicznościami danej sprawy zakresie [1]. Wypracowane orzecznictwo wskazuje, że „działaj w złej wierze ten kto wie, lub przy dołożeniu należytej staranności powinien wiedzieć, o rzeczywistym używaniu znaku przez innego przedsiębiorcę z sukcesem i – uprzedzając jego wniosek o rejestrację znaku- sam dokonuje zgłoszenia znaku” [2]. Doktryna pozostaje jednak w sporze co do tego, czy wiedza o identycznym lub podobnym znaku towarowym może okazać się wystarczająca do wystąpienia złej wiary zgłaszającego. Przeważająca część głosów doktryny opowiada się za ujęciem, zgodnie z którym konieczne powinno być jeszcze wystąpienia u przeciwnika złej intencji czy woli, dlatego najlepszym przykładem jest np. zgłoszenie dokonane przez klienta, współpracownika czy inną osobę, z którą pozostajemy lub pozostawaliśmy w stosunkach gospodarczych. W takiej sytuacji ciężko udowodnić, że nie miało się wiedzy o wcześniejszym znaku. Ważną przesłanką tutaj może być też wykazanie, że zgłaszający nawet nie ma intencji do używania znaku w zgłoszonych klasach towarowych czy usługowych, a uzyskanie tego prawa nastąpiło jedynie z zamiarem zablokowania możliwości używania wcześniejszego znaku towarowego. Warto również wnosić o przedstawienie przez uprawnionego dowodu używania znaku w okresie 5 lat poprzedzających nasz wniosek.

Wniosek o wygaśnięcie znaku towarowego

Wniosek o stwierdzenie nieważności znaku towarowego, a co za tym idzie wygaśnięcie znaku towarowego powinien być złożony z możliwie najszerszym wskazaniem dowodów oraz argumentów do wskazanych we wniosku podstaw faktycznych i prawnych. Wniosek taki (poza przypadkiem powołania się na złą wiarę jeszcze w okresie sprzeciwowym) podlega opłacie w kwocie 1000 zł i składany jest do Urzędu Patentowego RP. W przypadku uzyskania decyzji na naszą niekorzyść mamy również prawo odwołania się od tej decyzji do sądu administracyjnego.

Jeśli uzyskałeś prawo ochronne na podstawie wcześniejszego znaku towarowego i ktoś zastrzegł podobny znak towarowy to pamiętaj, że możesz mieć jeszcze szansę wystąpić z wnioskiem o unieważnienie i wygaśnięcie prawa ochronnego znaku przeciwnika. Doradzamy i składamy takie wnioski w imieniu naszych klientów, dlatego w razie pytań zachęcamy do kontaktu na adres office@lawboxfirm.com.

r.pr. Ewelina Jasion
[1] Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21.02.2008 r., VI SA/Wa 2216/07,
[2] Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19.02.2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 1917/08.

Przeczytaj także:

Prawo do ochrony wizerunku

Prawo autorskie do zdjęć

Jak zastrzec nazwę i logo firmy?

Ostatnie wpisy

Zacznij pisać plus Enter, by wyszukać

prawo do wizerunkuzmiany w prawach konsumenta