Obsługa prawna firm – kiedy i co kryje się pod tym pojęciem?

„Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” Henry Ford

Wielokrotnie na rynku przedsiębiorców spotykamy się z określeniem, że firma ma zapewnioną obsługę prawną ze strony danej kancelarii. Pojęcie to nie tylko utożsamiane jest z prestiżem przedsiębiorstwa, ale również z jego stabilnością i pewnością w kontaktach biznesowych.

Obsługa prawna firm to komfort i bezpieczeństwo na co dzień

Usługi prawne dla firm zajmują jedną z czołowych pozycji wśród usług poszukiwanych przez działające na rynku firmy i inne podmioty. Prawo gospodarcze w Polsce i jego przepisy są tak zawiłe, jest ich tak wiele, że w tym obszarze sprawnie poruszają się tylko dobre kancelarie prawne, dla których obsługa prawna firm nie stanowi żadnych tajemnic. Firmy korzystające z takich usług mogą czuć się bezpiecznie w twardym świecie biznesu, a to daje im też poczucie stabilności i komfortu działania. Wszystko to dzięki efektowi synergii na każdym poziomie aktywności, co podkreślał już Henry Ford: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”.

Obsługa prawna firm – doraźnie czy na stałe?

Dziś wielu przedsiębiorców dobrze wie, że stała obsługa prawna spółek, a nawet mniejszych firm to rozwiązanie niezbędne, choć ciągle wielu z nich szuka takiej usługi dopiero, gdy sprawy „dochodzą do ściany”. Wówczas często słyszą – „lepiej zadzwoń do prawnika”. To stwierdzenie świadczy nie tylko o doniosłości konsultacji z przedstawicielem tego zawodu, ale przede wszystkim pozwala na  zapewnienie sobie tzw. spokojnej głowy. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, kiedy przedsiębiorcy zależy  np. na sprawnej obsłudze nowej inwestycji. Po pomoc najlepiej zgłaszać się jeszcze przed podpisaniem ważnej  umowy czy przed dokonaniem zmian w rejestrze przedsiębiorców. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, kiedy po doradztwo prawne dla firm sięga się już w trakcie trwania negocjacji, sprawy w sądzie czy w czasie postępowania rejestrowego i nie należy z niego rezygnować tylko ze względu na już podjęte wcześniej działania. Nierzadko nawet krótkie porady prawne dla firm – chociażby na telefon –  mogą uchronić nas przed negatywnymi skutkami zamierzonych działań.

Kancelaria prawna dla firm – to dobry pomysł już na start

Pomoc prawna dla firm jest często niezbędna jeszcze przed wyborem formy prawnej działalności. Dzięki konsultacji można wybrać spośród kilku form dostępnych w polskim systemie prawnym, jak również upewnić się, że wybrany model jest odpowiedni dla charakteru przyszłego przedsiębiorstwa. O ile założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie niesie za sobą zbyt wielu formalności, o tyle powołanie do życia spółki to już proces bardziej skomplikowany i wymagający wiedzy prawniczej. Nie tylko skonstruowanie korzystnych zapisów umowy spółki, ale też chociażby prawidłowe wypełnienie formularzy KRS to czynności, które z pomocą profesjonalisty przebiegną szybko i sprawnie. Pomoc prawnika nie tylko chroni przed popełnieniem błędów, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Prowadzenie działalności gospodarczej to również wszelkie procesy jego przekształcenia czy likwidacji, które również nie należą do najłatwiejszych. Obsługa prawna firm wybierana jest zatem przez  tych przedsiębiorców, którzy są świadomi ryzyka płynącego z prowadzenia własnej działalności i wiedzą, że ryzyko to można ograniczyć do minimum.

Wybór prawnika– prawo gospodarcze to podstawa

Jak wybrać kancelarię prawną do obsługi firmy?  Szukając odpowiedzi na to pytanie, trzeba wiedzieć, na czym dokładnie polega obsługa prawna i doradztwo prawne dla firm , a przede wszystkim, jakich czynności i zakresu tych usług można się spodziewać. Niejednokrotnie bowiem właściciel firmy mierzy się sam z danym zagadnieniem, zapominając, że taką pomoc może świadczyć również wybrany prawnik.

O konkretne usługi i ich zakres należy zapytać kancelarię, a pierwszym krokiem powinno być prześledzenie jej oferty najczęściej wskazanej na stronie internetowej. Obalić należy mit, że prawnik musi być „od wszystkiego” – warto sięgać po wyspecjalizowane kancelarie, które skupiają się na konkretnej problematyce prawnej. Dzięki temu trafimy na znakomitych specjalistów z danej dziedziny prawa, a w przypadku firm chodzi przecież o osoby, dla których przepisy prawa gospodarczego nie mają tajemnic.

Obsługa prawna – zakres usług

Wybierając kancelarię prawną należy kierować się rodzajem prowadzonej działalności i związanymi z tym zagadnieniami prawnymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jaki zakres usług oferowany jest w przez daną kancelarię w ramach stałych usług oraz jak wygląda obsługa prawna poszczególnych inwestycji.

Do najczęstszych usług w tym zakresie należą:

 • doradztwo i zakładanie podmiotów gospodarczych (spółki prawa handlowego, stowarzyszenia fundacje),
 • prowadzenie postępowań rejestrowych w zakresie zmian, likwidacji i przekształceń podmiotowych,
 • przygotowywanie i opiniowanie dokumentów wewnętrznych, obsługa prawna organów podmiotów gospodarczych,
 • prowadzenie negocjacji z kontrahentami,
 • tworzenie i opiniowanie umów,
 • zastępstwo przed sądami i innymi organami,
 • obsługa prawna inwestycji (przygotowanie przedsiębiorstwa do wejścia na giełdę, kojarzenie inwestorów, doradztwo dla startupów),
 • rejestracja znaków towarowych,
 • windykacja wierzytelności,
 • tworzenie opinii prawnych,
 • prowadzenie spraw pracowniczych,
 • wprowadzenie RODO.

Powyższa lista obejmuje jedynie przykładowe usługi, nierzadko uzupełniane kompleksową pomocą osób współpracujących z daną kancelarią. Najczęściej są to na przykład doradcy podatkowi czy tłumacze przysięgli. Wybierając kancelarię prawną, trzeba sugerować się przede wszystkim potrzebami przedsiębiorstwa, rodzajem i częstotliwością danych spraw, a także możliwością sprawnego kontaktu z wybranym prawnikiem.

Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z naszą kancelarią zapraszamy do kontaktu. Szczegółowy wykaz oferowanych przez nas usług znajdziesz pod adresem: https://lawboxfirm.com/oferta/

 

Przedsiębiorco! Będziesz mieć prawo do błędu

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Start typing and press Enter to search

Filiżanka kawyPrzekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową