Symbol TM, SM a znaczek ® i © , czyli o symbolach znaków towarowych
Jako kancelaria prawna posiadamy bogate doświadczenie w rejestracji znaków towarowych w Polsce i za granicą. W przypadku znaków towarowych graficznych lub słowo-graficznych zdarza się, że klienci podsyłają nam przedstawienie znaku z dołączonym do niego symbolem TM bądź symbolem ®. O ile w przypadku znaku TM nie mamy z tym problemu, o tyle w przypadku słynnego R w kółku zadajemy podstawowe pytanie: czy ten znak towarowy jest już gdzieś zarejestrowany? Najczęściej klienci są zaskoczeni i pytają o co chodzi. Przecież mają go wszyscy, więc w czym problem? W niniejszym artykule wyjaśnimy jaki jest prawdziwy cel tych oznaczeń, jak wpływają one na Państwa logo oraz czym się różnią.
Symbol TM w znaku towarowym a jego rejestracja
Dodanie do swojej marki symbolu ™ nie nosi ze sobą żadnych specjalnych konsekwencji prawnych. Symbol TM jest najczęściej dodawany do znaków towarowych w przypadku właścicieli znaków pochodzących z krajów anglosaskich, gdyż skrót TM ten oznacza po prostu „trademark” (z ang. znak towarowy). Dodanie zatem symbolu TM przy logo czy też znaczka TM przy nazwie oznacza, że właściciel znaku uważa go za znak towarowy, ale znak ten niekoniecznie musi być chroniony, czyli zarejestrowany w jakimkolwiek urzędzie patentowym. Brak dodania TM nie oznacza, że znak nie jest znakiem towarowym, dlatego nigdy nie wymagam od klientów, żeby przed rejestracją logo firmy czy jej nazwy używali tego symbolu. Dodawanie go ma zatem raczej podłoże tradycyjne, niż ochronne znaku towarowego.
Przeczytaj również: Zastrzeżenie i rejestracja znaku towarowego w pigułce
Symbol SM przy nazwie firmy
Symbol ten to z angielskiego skrót od nazwy „service mark”, czyli znak usługowy. Dodanie tego symbolu do swojego znaku towarowego informuje, że znak należy do tej kategorii znaków towarowych. Znaki usługowe to nic innego jak znak, którego przedmiotem ochrony są nie towary a konkretne usługi, dlatego wszelkie przepisy dotyczące znaków towarowych jako takich, należy odnosić bezpośrednio również do nich. Tutaj podobnie jak przy znaczku TM nie trzeba uzyskać najpierw ochrony danego znaku towarowego, aby móc posługiwać się tym symbolem dodając go do swojego logo czy nazwy.
Kiedy można umieszczać znak ®, czyli słynne R w kółku
Kiedy trafia do nas projekt nowego znaku towarowego z dodanym już przez grafika znakiem r (®) to nie będę ukrywać, że łapiemy się za głowę. O tym, dlaczego rejestracja nazwy i logo powinna polegać na współpracy grafik-właściciel znaku-prawnik pisaliśmy już tutaj: https://lawboxfirm.com/rodzaje-znakow-towarowych-na-przykladach/. Dlaczego ten skrót jest tak problematyczny i co oznacza? Wbrew powszechnemu myśleniu symbol ten nie oznacza „ original ” (z ang. oryginalny), a „ registered ” (z ang. zarejestrowany). Co za tym idzie dodawanie do danego znaku tego symbolu w sytuacji, kiedy znak ten nie został jeszcze nigdzie zarejestrowany jest wprowadzaniem w błąd. Przedsiębiorca używający tego oznaczenia wbrew wymogom naraża się w wielu krajach na postępowania i grzywny, gdyż takie postępowanie jest rozpatrywane jako naruszenie prawa. W Polsce zgodnie z art. 308 ustawy Prawo własności przemysłowej „Kto wprowadza do obrotu towary oznaczone znakiem towarowym z wyróżnikiem mającym wywołać mylne mniemanie, że przedmioty te korzystają z takiej ochrony, podlega karze grzywny.” W pewnym warunkach używanie tego znaku wbrew prawu może być również indywidualnie rozpatrywane jako czyn nieuczciwej konkurencji.
Stąd też przestrzegamy przed umieszczaniem symbolu ® przed zarejestrowaniem znaku towarowego w odpowiednim urzędzie patentowym, ponieważ może to wiązać się z przykrymi konsekwencjami prawnymi. Wskazuję również, że nie wystarczy też zgłosić nazwę lub logo do urzędu patentowego, a uzyskać ochronę znaku aby dodać to oznaczenie. Jak widać różnica między symbolem r a ™ w odniesieniu do możliwości ich użycia oraz skutków prawnych jest bardzo duża.
Stąd też przestrzegamy przed umieszczaniem symbolu ® przed zarejestrowaniem znaku towarowego w odpowiednim urzędzie patentowym, ponieważ może to wiązać się z przykrymi konsekwencjami prawnymi.
Przeczytaj również: Koszt rejestracji znaku towarowego
Użycie symbolu ©, czyli prawa autorskie właściciela marki
Bardzo często w obrocie pojawia się również symbol C w kółku, co z angielskiego oznacza „copyright”, czyli prawa autorskie. Taki symbol również można spotkać przy zarejestrowanych znakach towarowych, ale również i niezarejestrowanych. Szata graficzna znaku z reguły stanowi utwór zgodnie z prawem własności intelektualnej i jest chroniona. Symbol ten można również znaleźć na innych utworach np. książkach. Tego symbolu można używać bez konieczności rejestrowania swojego utworu w rejestrze. Ma on jedynie funkcję informacyjną, że twórca uważa oznaczoną nim rzecz za utwór.
Mamy nadzieję, że tym krótkim wpisem wytłumaczyliśmy znaczenie umieszczenia symboli i jakie mają one znaczenia dla ochrony znaku, a kiedy nie wpływają na jego ochronę prawną. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.
adres e-mail: e.jasion@lawboxfirm.com
r.pr. Ewelina Jasion
Przeczytaj także:
Ochrona i rejestracja znaku towarowego w UE
Rejestracja znaku towarowego – dlaczego to takie ważne?
Jak zastrzec nazwę i logo firmy?