PRZEKSZTAŁCENIA SPÓŁEK HANDLOWYCH I LIKWIDACJE
Nasza kancelaria posiada duże doświadczenie w zakresie obsługi i przeprowadzania procesów przekształcania spółek handlowych, spółek cywilnych oraz przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową- spółką z o.o., spółkę akcyjną lub prostą spółkę akcyjną.
- przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową
- przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową
- przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową
- przekształcenia spółki kapitałową w spółkę kapitałową
- przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej
- przekształcenia spółki cywilnej
Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie postępowania? Procedura przekształcenia spółki
Kompleksowość naszej obsługi prawnej w toku procesu przekształcenia polega w szczególności na:
- analizie zdolności przekształceniowej danego podmiotu i opracowania modelu adekwatnego dla każdego Klienta, w tym także wybór docelowej formy prawnej odpowiedniej do prowadzonej działalności i potrzeb naszego Klienta,
- bieżąca konsultacja prawna w zakresie prowadzenia działalności w docelowej formie prawnej,
- przygotowanie projektu wszystkich niezbędnych dokumentów w toku przekształcenia, w tym planu przekształcenia oraz nadzorowanie przygotowania części księgowej (w szczególności sprawozdania dla celów przekształcenia),
- jeśli zajdzie taka potrzeba – przygotowanie wniosku o wyznaczenie biegłego i współpraca z biegłym rewidentem,
- przygotowanie projektów aktów notarialnych wymaganych w toku przekształcenia (w szczególności uchwały w sprawie przekształcenia), zarezerwowanie wizyty i kontakt z kancelarią notarialną,
- przygotowanie pozostałych dokumentów rejestrowych wymaganych w toku przekształcenia wraz z wnioskiem rejestrowym o wpis przekształcenia do rejestru przedsiębiorców KRS,
- bieżące wsparcie merytoryczne na każdym etapie postępowania,
- zawiadomienie kontrahentów/pracowników Klienta oraz innych instytucji i urzędów o dokonanym przekształceniu,
- analizie skutków przekształcenia na gruncie cywilnym, podatkowym i administracyjnym (w szczególności wpływu przekształcenia w związku z posiadanymi koncesjami i zezwoleniami danego przedsiębiorcy).
Procedura przekształcenia – jak przygotować do procedury spółkę?
Procedura przekształcenia zależy od rodzaju przekształcanego podmiotu.
Do przekształcenia, co do zasady, wymaga się:
1) sporządzenia planu przekształcenia wraz z załącznikami oraz w niektórych przypadkach opinią biegłego rewidenta*;
* w przypadku przekształcania spółki jawnej oraz spółki cywilnej, jeżeli wszyscy wspólnicy są uprawnieni do prowadzenia spraw spółki można zastosować procedurę uproszczoną, w której nie ma obowiązku sporządzania planu przekształcenia;
* w przypadku przekształcenia w spółkę jednoosobowej działalności gospodarczej oraz przekształcenia w spółkę akcyjną powstaje obowiązek sporządzenia opinii biegłego rewidenta.
2) powzięcia uchwały o przekształceniu;
3) powołania członków organów spółki przekształconej (przede wszystkim zarząd spółki) albo określenia wspólników prowadzących sprawy tej spółki i reprezentujących ją;
4) dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej i wykreślenia spółki przekształcanej.
Plan przekształcenia przygotowuje zarząd spółki przekształcanej albo wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki przekształcanej lub jednoosobowy przedsiębiorca. Plan przekształcenia sporządza się w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a w spółce jednoosobowej i przez jednoosobowego przedsiębiorcę w formie aktu notarialnego.
Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej:
1) ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia;
2) w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową określenie wartości godziwej udziałów albo akcji wspólników.
Do planu przekształcenia należy dołączyć:
1) projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki;
2) projekt umowy albo statutu spółki przekształconej;
3) w przypadku przekształcenia w spółkę akcyjną wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) spółki przekształcanej;
4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.
Zmiana formy prawnej. Przekształcenie spółki komandytowej oraz przekształcenie spółki osobowej w kapitałową, a także przekształcenie spółki kapitałowej. Spółka przekształcana, spółka przekształcona i najważniejsza z zasad – zasada kontynuacji
Procedura przekształcenia poszczególnych spółek została szerzej opisana w naszych wpisach na blogu. Na naszym blogu można przeczytać m.in. jak dokonuje się zmiana formy prawnej spółki poprzez przekształcenie spółki osobowej w kapitałową oraz przekształcenia w spółkę akcyjną, przekształcenie w spółkę z o.o., przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową czy ogólnie wpisy poruszające tematykę ” przekształcenie w inną kapitałową spółkę „. Bardziej szczegółowe wpisy obrazujące zmiana formy prawnej zostały opisane poniżej:
- Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę akcyjną
- Przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę z o.o.
- Przekształcenie osoby fizycznej w spółkę z o.o.
- Jak przekształcić działalność w spółkę z o.o.
- Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną, czyli jak podatek CIT wpłynął na polskich przedsiębiorców?
- Przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę komandytową
- Przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową
- Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną
- Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
- Czy możliwe jest przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę cywilną?
- Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową
Na koniec należy wspomnieć, że spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Z dniem przekształcenia wspólnicy spółki przekształcanej stają się wspólnikami spółki przekształconej. Po dokonanym przekształceniu spółce przekształconej będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, dodatkowo spółka przekształcona pozostanie podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przekształcanej przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Nie ma zatem, co do zasady, potrzeby dokonywania żadnych zmian oraz sporządzania aneksów do umów. Wystarczy poinformować kontrahentów o dokonanej zmianie formy prawnej prowadzonej działalności.
Plan przekształcenia
należy pamiętać, że plan ten stanowi jeden z najważniejszych dokumentów od którego „zaczyna się” cała procedura przekształcenia.
Plan przekształcenia przygotowuje zarząd spółki przekształcanej albo wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki przekształcanej. W przypadku przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego, plan ten sporządza sam przedsiębiorca.
Plan przekształcenia sporządza się w formie pisemnej pod rygorem nieważności, jednak przy przekształceniu JDG, plan ten musi przybrać formę aktu notarialnego. Podobnie jak w spółce jednoosobowej plan przekształcenia sporządza się także w formie aktu notarialnego.
Kodeks spółek handlowych określa minimalną treść jaką musi zawierać plan przekształcenia. Powinien on zawierać co najmniej:
1) ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia;
2) w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową określenie wartości godziwej udziałów albo akcji wspólników.
Do planu przekształcenia należy dołączyć określone załączniki, mianowicie:
1) projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki;
2) projekt umowy albo statutu spółki przekształconej;
3) w przypadku przekształcenia w spółkę akcyjną wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) spółki przekształcanej;
4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na określony dzień miesiąca powinny byc sporządzone przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.
Przekształcenie spółki akcyjnej – słów kilka
Przekształcenie spółki w spółkę akcyjną rządzi się trochę innymi prawami, przede wszystkim dlatego, że w przypadku takiego przekształcenia konieczny jest udział biegłego rewidenta.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, plan przekształcenia w spółkę akcyjną należy poddać badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności oraz w celu ustalenia, czy wycena składników majątku (aktywów i pasywów) spółki przekształcanej jest rzetelna. W tym celu, Sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki przekształcanej wyznacza na wniosek spółki biegłego rewidenta.
Należy mieć na uwadze, że na pisemne żądanie biegłego rewidenta zarząd albo wspólnicy prowadzący sprawy spółki przedłożą mu dodatkowe wyjaśnienia lub dokumenty.
Biegły rewident sporządza na piśmie szczegółową opinię, w terminie określonym przez sąd, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od dnia jego wyznaczenia, i składa ją sądowi rejestrowemu oraz spółce przekształcanej wraz z planem przekształcenia. W przypadku wskazania przez spółkę informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa lub innych prawnie chronionych informacji zawartych w opinii biegły składa do sądu rejestrowego dodatkowo odpis opinii z pominięciem tych informacji.
SKUTKI PRZEKSZTAŁCENIA SPÓŁEK
Istota przekształcania spółek sprowadza się do tego, że przy przekształceniu dochodzi do zmiany dotychczasowej formy ustrojowej (prawnej) spółki, przy zachowaniu jej dotychczasowego składu osobowego i majątku.
Jak przyjmuje się w literaturze, na gruncie przepisów o przekształcaniu spółek mówimy o tzw. zasadzie kontynuacji, której odzwierciedleniem jest art. 553 § 1 KSH. Zgodnie z tym przepisem spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Natomiast wszelkie dotychczasowe prawa i obowiązki spółki przekształcanej staną się z dniem jej przekształcenia, prawami i obowiązkami spółki przekształconej (a więc spółki w zmienionej formie prawnej). J
Innymi słowy, przekształcenie oznacza zmianę typu spółki przy zachowaniu jej tożsamości podmiotowej w zakresie praw i obowiązków. W konsekwencji nie mamy do czynienia z sukcesją praw i obowiązków, ponieważ nie ma poprzednika i następcy prawnego. Kluczowe jest to, że istnieje ta sama spółka, ale w zmienionej formie prawnej (wyr. SA w Poznaniu z 12.9.2013 r., I ACa 1170/13, Legalis).
Zawiadomienie wspólników
Spółka zobowiązana jest zawiadomić wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółki. Takie zawiadomienie odbywa się dwukrotnie, w sposób przewidziany dla zawiadamiania wspólników spółki przekształcanej. Pierwsze zawiadomienie powinno być dokonane nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia tej uchwały, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia.
Zawiadomienie, powinno zawierać istotne elementy planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta z badania planu przekształcenia (jeżeli była sporządzona), a także określać miejsce oraz termin, w którym wspólnicy spółki przekształcanej mogą się zapoznać z pełną treścią planu i załączników, a także opinią biegłego rewidenta z badania planu przekształcenia, jeżeli została ona sporządzona, przy czym termin ten nie może być krótszy niż dwa tygodnie przed planowanym dniem podjęcia uchwały o przekształceniu.
Do zawiadomienia, dołącza się również projekt uchwały o przekształceniu oraz projekt umowy albo statutu spółki przekształconej.
Wspólnicy i uczestnictwo pracowników. Zasady uczestnictwa pracowników
Zasadniczo z dniem przekształcenia uczestniczący w przekształceniu wspólnicy staną się wspólnikami spółki przekształconej.
W rezultacie przekształcenia (zmiany formy prawnej), treść wszystkich stosunków prawnych, jakie łączyły spółkę przekształcaną z innymi podmiotami, pozostaje bez zmian. Podobnie w odniesieniu do zawartych przed przekształceniem umów o pracę, ponieważ dokonane przekształcenie nie powoduje konieczności zmian w istniejących już stosunkach pracy. Zatrudniający nie musi więc zmieniać treści zawartych umów o pracę, nie ma też obowiązku zawierania do nich aneksów. W wyniku przekształcenia, pracownicy przekształcanego podmiotu stają się automatycznie pracownikami Spółki przekształconej, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek dodatkowych działań. Z praktycznego jednak punktu widzenia i przejrzystości informacyjnej takie aneksy do umów o pracę mogą zostać z pracownikami zawarte.
ILE TRWA PRZEKSZTAŁCENIE?
Przekształcenie to złożony proces wymagający zaangażowania nie tylko wspólników spółki, ale także innych podmiotów (m. in. biura rachunkowego, notariusza czy kancelarii prawnej). Dlatego kluczowe jest sprawne zaplanowanie czynności w toku przekształcenia i powierzenie ich doświadczonej kancelarii prawnej, dzięki czemu całość procedury będzie łatwiejsza i bardziej przejrzysta.
Czas trwania przekształcenia jest zróżnicowany, ponieważ dużo będzie zależeć od typu przekształcenia z jakim mamy do czynienia jak również od konkretnej spółki. Z naszej praktyki wynika, że najczęściej przekształcenia z którymi mamy do czynienia trwają ok. 2-4 miesięcy.
Przekształcenie działalności gospodarczej
Obecnie taki typ przekształcenia już na dobre zakorzenił się w gospodarczej rzeczywistości i aż trudno sobie obecnie wyobrazić, że kiedyś taki typ przekształcenia nie był możliwy.
Przekształcenie jednoosobowej działalności jest stosunkowo złożonym procesem, który wymaga zaangażowania m.in. .biegłego rewidenta, który dokona zbadania planu przekształcenia przedsiębiorcy w zakresie poprawności i rzetelności.
Przedsiębiorca jednoosobowy staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej, zaś spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.
Przekształcenie spółki cywilnej – czy jest możliwe?
Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK, jak najbardziej.
Oprócz tego, że spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną, to pamiętajmy, że spółka cywilna może być przekształcona również w spółkę handlową, inną niż spółka jawna. W takim przypadku, do przekształcenia spółki cywilnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową.
Jakie są koszty przekształcenia?
Koszty przekształcenia uzależnione są każdorazowo od typu spółki jaką przekształcamy, oraz docelowo jaką formę prawną ma przyjąć spółka przekształcana.
Szacując i obliczając koszty dotyczące przekształcenia formy prawnej musimy wziąć pod uwagę koszty obsługi księgowej (przygotowanie dokumentów finansowych na cele przekształcenia), obsługę prawną kancelarii, która pomoże w przygotowaniu właściwych dokumentów przekształceniowych i dokona rejestracji przekształcenia w rejestrze przedsiębiorców, a także opłaty notarialne i sądowe. W trakcie przekształcenia może również zajść konieczność ze skorzystania z pomocy biegłego rewidenta (jego udział jest obowiązkowy przy przekształceniu przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę kapitałową, jak również w przypadku przekształceń spółek w spółkę akcyjną).
Nasza Kancelaria oferuje także pomoc przy innych procesach transformacyjnych, w szczególności: połączenia spółek i podziału spółek.
Likwidacje
Nasza Kancelaria specjalizuje się także w likwidacji podmiotów prawnych, przede wszystkim spółek, ale także stowarzyszeń i fundacji. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie postępowania likwidacyjnego, w szczególności w zakresie:
- otwarcia i zgłoszenia otwarcia likwidacji do sądu rejestrowego, w tym analizy dokumentów podmiotu likwidowanego (umowy, statutu itp.) w celu sprawdzenia warunków likwidacji, przygotowania projektu wszystkich niezbędnych dokumentów oraz złożenia wniosku do sądu rejestrowego,
- przygotowania projektów aktów notarialnych jeśli są wymagane w toku postępowania likwidacyjnego i kontakt z kancelarią notarialną,
- dokonania ogłoszenia o otwarciu likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym lub innych miejscach wymaganych,
- nadzorowania przygotowania dokumentów księgowych niezbędnych w procesie likwidacji, w tym celu współpracujemy z Państwa księgowym lub zapewniamy wsparcie księgowych, z którymi współpracujemy,
- zgłoszenia do sądu rejestrowego i innych urzędów zakończenia postępowania likwidacyjnego,
- bieżącego wsparcia merytorycznego na każdym etapie postępowania likwidacyjnego,
- analizy czy konieczne jest przeprowadzenie pełnego postępowania likwidacyjnego, czy zachodzą przesłanki do tzw. likwidacji uproszczonej (dotyczy tylko spółek osobowych), a w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością czy jest możliwość przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego przez system S24 (dotyczy tylko spółek założonych poprzez system S24),
- analizy czy możliwe jest wykreślenie podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
O likwidacji spółek mogą Państwo przeczytać więcej na naszym blogu. Zapraszamy do lektury m.in. następujących artykułów:
- likwidacja spółki z o.o.
- likwidacja spółki jawnej
- likwidacja spółki komandytowo-akcyjnej
- likwidacja przez system s24
- likwidacja spółki akcyjnej